Hogyan "használd" a meséket?
2018. március 26. írta: Külön(c)vélemény

Hogyan "használd" a meséket?

Mesélj, játssz, fejlessz!

Szeretettel üdvözöllek!

Ahogyan a rövid bemutatkozóban is említettem, kezdetben azért kezdtem el meséket írni, mert a könyvesboltokban egyre nehezebben találtam olyan mesekönyvet, amelyet szívesen olvastam volna gyermekeimnek. Egészen elképesztő könyvek kerülnek az áruházak, könyvesboltok polcaira, időnként - kis túlzással - sokkos állapotban léptem ki a boltokból. 


Kénytelen voltam hát magam írni a meséket. Természetesen nem kezdtem tömegesen mesegyártásba, de egy-egy időnként azért kipattant a fejemből. Aztán azon kezdtem morfondírozni, hogyan tudnék valami játékosságot belevinni a mesék - és mesélés világába. Így született meg az okos mesék gondolata. 

Pontosan miről is van szó?

A mesék kétféleképpen kerülnek publikálásra. Az első, hagyományos verzióban egy teljes mesét olvashatsz. Különböző hosszúságban, de az általában elmondható, hogy egy esti mesélésre való hosszúságban gondolkodom. Ez nálam annyit jelent, hogy elég hosszú ahhoz, hogy a gyerekek elaludjanak rajta, esetleg ha nem annyira álmosak még akkor legalább egy kicsit pihenő funkcióba kapcsoljanak. Ugyanakkor, nem annyira hosszúak, hogy soha egyetlen mesének se hallhassák a végét, mert már a felénél aludnának. 
Nem tudom, Ti hogy vagytok vele, de szerintem a befejezetlen mese szülőként is flusztráló. 

Miket lehet játszani?

A mese második verziójában bizonyos helyekről szavak hiányoznak. Ez lesz a játék lényege. Több típusú játékot is játszhattok, az alábbiakban felsorolok néhányat, de természetesen bármikor használhatjátok másképp is. Ti döntitek el a gyermek életkorától és fejlettségétől függően, hogy melyik játék lesz számára a leginkább szórakoztató és fejlesztő.

1. Szimpla memória

Bármikor a nap folyamán olvasd fel neki az általad választott mesét. Majd üljetek le közösen, vegyétek magatok elé a hiányos mesét, és a gyermek próbálja meg felidézni a hiányzó szavakat,pótoljátok ki a mesét.
Nagyobb, olvasni tudó gyermekek esetében variálhatjátok úgy, hogy a hiányzó szavak felidézésekor ő olvassa a lyukas mesét. 
A vizuális memória segítségül hívható akkor, ha már az első (teljes) verziót is magának olvassa. Egészen más terület fog fejlődni. 

2. Hosszú műszak

Ez igazán nehéz lesz. Meséld a mesét este - lehetőleg olyan estét válassz, amikor biztos vagy benne, hogy nem alszik el már az ötödik szó után a csemete. Ezt követően reggel próbáljon meg visszaemlékezni a hiányzó szavakra. Nagyobb (iskolás) gyermekek esetében bővíthető az időszak egészen a délutáni hazaérkezésig. 

3. Fordított verzió

Olvasd fel a mesét, majd legyen az a feladat, hogy egy teljes mértékben oda illő, de nem az eredeti szót helyettesítse be a hiányzó részekre. 

+1 Ráadás: gondoljatok arra, hogy ezt bármikor játszhatjátok, kiválóan feldob egy születésnapi bulit is. Amikor már kiugrálták magukat a gyerekek és szeretnéd, hogy egy kicsit lenyugodjanak tortázás előtt, csak vegyetek elő egy okos mesét, és hajrá! 
Alkothattok csapatokat is (akár családon belül is) és csinálhatjátok pontszerzéses módszerrel. Aki jobban emlékszik, az több pontot kap!

A legfontosabb, hogy mindezt örömmel és kényszer érzés nélkül csináljátok. Az olvasás, a mesék és az együtt töltött idő szeretete végett. 

Akár ki is nyomtathatjátok saját felhasználásra. A mesék sokszorosítása, publikálása azonban kizárólag a szerző írásos engedélyével lehetséges, hiszen szerzői jog védi. 

Mit kell tudni a memóriánkról?

Számos tudományos és kevésbé tudományos leírás olvasható az interneten az ember emlékezőtehetségével kapcsolatosan. Tudjuk, hogy létezik rövid - és  hosszútávú memória. 
Ezen kívül még szokás csoportosítani az agyunk által tárolt emlékek felidézési módjait, illetve az azokkal végzett műveleteket.

Amikor valamire emlékezni próbálunk akkor egy komplex folyamaton megyünk keresztül, ugyanis az információt:

- meg kell jegyeznünk
- tárolnunk kell
- fel kell idéznünk

Ezúttal bővebben nem részletezem a témát, de azt fontos tudni, hogy az emlékező képesség fejleszthető! Ha időben kezditek, a gyermek iskolás korára nagyon komoly eredményeket tudtok elérni, és mindezt a mesék színes világán keresztül!

Szeretettel kívánok jó szórakozást!

 

 

 

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://okosmese.blog.hu/api/trackback/id/tr2813780144

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása